TYB İstanbul’da Diksiyondan Mikrofona Eğitimi Bir Şiir Dinletisi ile Taçlandırıldı

Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul şubesinde Uygur Türklerine yönelik şair Özgür Çoban tarafından verilen Diksiyondan Mikrofona eğitimi bir şiir dinletisi ile son buldu. İki kurdan oluşan 11 haftalık programa daha çok üniversite öğrencileri ilgi gösterse de lise öğrencilerinden doktora mezunlarına kadar farklı yaş ve meslek gruplarından Uygur Türkü büyük ilgi gösterdi.
TYB İstanbul Şubesi Başkanı Mahmut Bıyıklı, programın kapanış konuşmasında “Doğu Türkistan’daki Çin zulmüne karşı yaptığımız açıklamalarda her zaman amasız, fakatsız Uygur Türklerinin yanında yer aldık. Sömürgeci güçlerin soydaş ve dindaşlarımıza karşı yapmış olduğu uygulamaları gündemde tutmak için üstümüze düşen ne varsa yaptık ve yapmaya da hazırız. Bana ellerini öpmenin nasip olduğu İsa Yusuf Alptekin ve Uygur Türklerinin davası Türkiye Türklerinin omuzlarındadır.” dedi.
Birinci kurda İstanbul Türkçesinin incelikleri ile doğru ve güzel konuşmanın sırlarının anlatıldığı programın ikinci kurunda topluluk önünde etkileyici konuşma sanatı anlatıldı. Şair Özgür Çoban “Gönül dili Türkçenin bir dünya dili olmasını istiyorsak hepimizin binlerce yıllık geçmişi olan Türkçemize sahip çıkmalıyız. İşe Eski Yunanca ‘pandemi’ kelimesi yerine Türkçe “salgın” sözcüğünü kullanarak başlayabiliriz.” dedikten sonra şunları ekledi: “Bizim hayalimizde bir Çin yok, tek Doğu Türkistan var. Uçup giden güzelim kırlangıçlara bakarak biz Türkistan’ı hür sanmak değil özgür olduğunu bilmek istiyoruz.”
İmran Sadai’nin emekleri ve UYGHURYAR’ın katkılarıyla Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesinde yapılan programın sertifika töreninde öğrenciler ilk defa topluluk önünde şiirler seslendirdiler. Kanun ve uduyla öğrencilerin şiirlerine eşlik eden müzik öğretmeni Emine Yılmaz’ın da programda Uygur Türkçesiyle bir şarkı seslendirmesi duygu dolu anlar yaşamasına sebep oldu. Şiir dinletisinde Yunus Emre, Necip Fazıl Kısakürek, Sezai Karakoç, Nazım Hikmet, Abdurrahim Karakoç, Bestami Yazgan gibi usta isimlerin eserlerine yer verildi.


34 öğrencinin sertifika aldığı programın finalinde coşkulu bir konuşma yapan Başkan Mahmut Bıyıklı, “Türkiye Yazarlar Birliği, her zaman Uygur Türklerinin kalesi olmuştur ve böyle de olmaya devam edecektir. Doğu Türkistan davası mikrofon ve kalem ile savunulur. Bu eğitimimizin adı Diksiyondan Mikrofona idi. Bundan sonraki eğitimimizin adı ‘Mikrofondan Kaleme’ olsun.” dedi.
Şair Mahmut Topbaşlı, Şair Hüseyin Özer, Hikmet Karaçoban ve Gönül Dili Türk Dili Başkanı Cengiz Mumcu şiir okuyarak programa renk kattı.

Yorum Yaz