Telmihane Yolculukta Yeniden Merhaba

Telmihane Yolculukta Yeniden Merhaba
5 (100%) 1 Oy Verildi

Sanat: Herkesin gönlünü ayrı yâd eden bir ses. Ruh ikliminin meşakkat yüzünde sırlı, soylu bir nefes. Sahnenin yüzünde kendimizi gördüğümüz boyutsal bir iz. Kendilik bilinciyle oluşan haklı birliktelik.

Sanatçı: Sanatın ahenk yolunda elinin, gönlünün, gözünün haklı mücadelesini veren, fikir ışığının derinliğinde yanıp, yarını simasına işleyen, kendini büyülü bir sarnıcın içerisinde sancılarla gizleyen, ruhunun koridorlarında metaforik ve mimesis adımlarıyla ilerleyen, derin bir ideanın kokusunu tüm benliğinde yansıtan, günü yarına taşımak için ülkesini, vatanını, dünyayı dert eden kişi.

Çift hanemizin ilk sayfasından, sanatın, kültürün birleştirici sesinden Telmih’in edebi yâd eden mesaj yüklü duruşundan canı gönülden merhaba.

Sizlerin huzuruna gelmek için bu sefer hepsinden daha fazla gayret gösterdik. “ Sanat” sayımız üç aylık bir emeğin ve altı aylık bir düşüncenin somutlaşması ile vücut buldu. 176 sayfanın inşasında sizlerin yürek sesinizi ve bilge edanızı taşımanın haklı gururunu ve mutluluğunu taşıyoruz.

Bu sayımızda aldığımız sorumluluğun ne kadar önemli olduğunu bilerek sanatı, kendi diliyle anlattık. Ekibimiz ile birlikte birçok kez toparlanıp istişarelerde bulunduk. Kendi fikirlerimizin “ biz” ekseninde yoğurduk. Birçok konuyu ayrıntılarıyla inceleyip tahlil ettik. Ekip olarak çoğu gece sabahın ilk ışıklarına kadar Telmihâne bir mutluluk ve gurur ile çalıştık. Her sayfamızı inşa ederken değerli okurlarımızı gönlümüz ile düşündük. Herkes için doğruyu nasıl aktarabiliriz. Herkes kendini bir sayfada ya da birçok sayfada bulmalı dedik.

Evrensel bir pencereden bakıp geleneğini ve geleceğini gören herkesi önceki sayılarımız gibi 10. sayımızda da bir araya getirdik. Ne mutlu bize 176 sayfalık ölümsüz bir eser inşa ettik. Ne mutlu bize kendi ömürlerimizin önüne geçecek ve günün içerisinden hep yarını işaret edecek bir sayımız oldu.

İlk defa çift haneye ulaşmanın mutluluğu bu sayımıza eklenince şevkimiz, umudumuz daha çok arttı. Her gün güne başlarken bir derginin daha yazım dünyasından göçtüğünü duyduk. Dostlarımız göçmesin diye onlara gücümüz yettiğince destek olduk. 50 kişiyi aşan ekibimizle yarının hayalini ne pahasına olursa olsun göreceğimize söz verdik. Biz bu azimle her gün sözümüzü bakışlarımızda ve kalbimizde yeniledik. Bu sayfayı okuyorsanız gözlerinize ve hanenize Telmih olmaya geldik.

10. sayımızda dergimizi geleceğe Telmih’le interaktif bir hale getirdik. “kare kod” uygulamasıyla dergi okumanın daha eğlenceli olduğunu biz test ettik. Sizlerin de mutlu olacağını düşünüyoruz.

9. ve 10. sayımız arasında Yazarlarımız ile Uluslararası İstanbul Kitap Fuarına ve Elazığ Kitap Fuarında yerimizi aldık. Telmih’in doğduğu yer olan Aziz Şehre ahde vefa diyerek ELFED Başkanı Faik İÇMELİ Beyefendi’nin davetiyle İstanbul Yeni Kapı’daki Elazığ Tanıtım Günlerine misafir olduk. Yüreğinde kültür taşıyan birçok güzel insanla tanıştık. Bu güzel organizasyonda Emeği olan herkese teşekkür ediyoruz. Telmih standımızı onurlandıran Mehmet GÜRDAŞ Hocamıza ve nezrinde Kazım Gökhan ELGİN’e, Şerif AYDEMİR’e ve her daim yanımızda olan Yayın Kurulu Üyemiz Elazığ Kültür ve Turizm Müdürümüz Ahmet DEMİRDAĞ’a ve Müdür Yardımcısı Hasan DOĞAN’a desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz.

Ekibimiz ile birlikte Üsküdar Belediyesi bünyesinde açılan Nev mekân Sahilin açılışına da katıldık. Binlerce kitabı içerisinde barındıran ve geleceğe ışık olmak için inşa edilen ölümsüz bir projenin doğumuna şahit olduk. Bu güzel mekânı insanlığa armağan eden Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi TÜRKMEN‘e ve projenin çizimini yapan Özgür PALULİ’ye canı gönülden teşekkür ediyoruz.

Sanat sayımızın oluşumunda her daim fikir alışverişinde bulunduğumuz geleneksel sanatlar üzerine bizlere destek olan
Meyçem EZENGİN’e yürekten şükranlarımızı sunuyoruz.

Bu sayımızda sayfalarımıza Misafir olan, Hikmet BARUTÇUGİL’e, Göksel BAKTAGİR’e, Yurdal TOKCAN’a, Işık ÖĞÜTÇÜ’ye, Şinasi ÇELİKKOL’a ve Prof. Dr. Nilay ÇORAĞAN’a teşekkür ediyoruz.

Bu sayımızın oluşmasında bizlerden maddi ve manevi desteği esirgemeyen Hacı Ahmet KARLIDAĞ’a, Mustafa Umur KARLIDAĞ’a, Muhammet Namdar KARLIDAĞ’a Yunus GENÇ’e ve Berkant HATİPOĞLU’na Telmihâne duygularla şükranlarımızı sunuyoruz.

Değerli okurlarımız bizlerle olduğunuz için sizlerde minnettarız. gelecek sayımızın Dosya Konusu “ Zaman” olarak kurulumuz tarafından belirlenmiştir. Eserlerinizi elektronik posta adreslerimize bekliyoruz.

Bunları da sevebilirsiniz