Telmih 1 Yaşında

Telmih 1 Yaşında
5 (100%) 1 Oy Verildi

“Hâtırla Gel Edebiyat Edelim” ve “Sen, Ben Yok Birlikte Edebi Yâd Edeceğiz Sloganıyla Yolculuğuna  Başlayan Telmih Dergisi 1. Yaşını Doldurdu.

Programın Açılış konuşmasını yapan Talat ÖZER: Birlikte bir yolculuğa çıkmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Her zaman birlikte adımlar atmanın mutluluğunu yaşadım. Beni bu yolculukta yalnız bırakmayan Kıymetli Yayın Kuruluna , Danışma Kuruluna , Telmih Yazarlarına, Telmih Yazar Adaylarına Gönülden Teşekkür Ediyorum. Kültür Sanat denilen gerçek masa başında inşa edilen bir hissiyat değildir. Okurun zihin haritasına uğramayan Dönemin zihniyetine tanık olmayan hiçbir gayret sanat olarak görülemez. Bizler toplumun his dünyasına ortak değerlere ve gençlerimize inanarak yolumuza devam ediyoruz. Büyük bir aileye sahibiz . Bu aileye eklenenler ve ayrılanlar olmuştur herkese gösterdikleri gayret kadarıyla teşekkür ediyorum.  Teknolojinin geliştiği bu dönemde dergicilik meşakkat gerektiren bir iş .Geceden güneşi gördüğümüz çok sabahımız oldu fakat pes etmedik . Yorulmadıj Yılmadık ve yılmayacağız. Geçmişten alınan hız ile geleceğe yeni nesillere güzel bir kaynak inşa ediyoruz. Bu hikayede yolun başından beri yanımda olan kıymetli  Hocalarıma tek tek teşekkür ediyorum. Konuşmama başladığım gibi  Telmih ben duygusu ile ilerleyen bir dergi değildir. Türkiye genelinde binlerce kişinin sahiplendiği bir dergidir . Bana inanan herkese teşekkür ediyorum. dedi

 

Derginin Müdavimlerinden Yrd.Doç.Dr. Veysel Şahin ise : Talat ÖZER , benim övündüğüm ve başarısına tanıklık ettiğim bir öğrencim. Ben onu tanıdığında güzel eserlere sahipti. Ben eğitimini en güzel şekilde tamamlaması için gayret gösterdim o da beni hiçbir zaman hayal kırıklığına uğratmadı Talat  bir gün hocam dört yıldır zihnimde tasarladığım bir dergi hayali var ismi bile belli mezun oluyorum Türkiye’de birçok iyi dergide yazdım ben Telmih’in doğumuna vesile olmak istiyorum dedi.  Herkes bu derginin öğrenci dergisi olacağını sanıyordu . Fakat Talat’ı tanıdığım için bu durumun böyle olmayacağını biliyordum. Çünkü en iyi çıkış yapacak bir dergiyi inşa edeceğini biliyordu. Bazı arkadaşları ilk başta hevesli olmalarına rağmen bu işin profesyonel bir iş olduğunu anlamadılar erken yoruldular ve pes ettiler. Fakat Talat hiçbir zaman yılmadı . Zaman zaman hocam bu mesele benim meselem olsa kitabımı çıkarırdım ben birlikte adımlar atmak istiyorum dedi. Bugünde görüyorsunuz gönlünün diliyle birçok dostu buraya toparladı. Balkanlar, Kafkaslar, Avrupa, Uzak Doğu , Afrika da kıtalar arası  tanınan bir dergi oldu . Genel yayın Yönetmenimiz Talat ÖZER yoruldu mu yoruldu fakat Fatih Sultan Mehmet Han’ın Geçmişten bu güne bıraktığı cesaretten payını aldı. 10 kişinin yapacağı işi tek başına yaptı fakat başardı . Telmih Bir Yaşında Bende Ömrüm yettiğince ve akademisyen arkadaşlarımla Telmih’in yanındayım ve Yaptığımız işin arkasındayım. Şimdi birlikte yürüteceğimiz bir dergi hazırlığı daha var bilimsel ve online yayın yapacak bir dergi olacak ama Telmih imzasını da taşıyacak. Birlikten kuvvet doğar onlarca genç yazarı yetiştirmenin mutluluğunu yaşıyorum ömrün uzun olsun Telmih “dedi.

Derginin diğer bir müdavimi Zafer Saraç ise : Telmih’in ilk yol haritası üniversite kantinlerinde çizildi. Talat kardeşim bana bu görevi verdiğinde mutlu oldum . Onunla her zaman koştum yüküne ortak oldum. Birlikte çoğu geceyi yazıları düzelterek geçirdik. Bu güzel yolculuğa şahitlik ettik. Biz bu yola birkaç kişiyle çıktık ve sonra bize inanan insanlar ile büyüdük fakat hiçbir zaman ilk sayımızın siyah kapağını unutamıyorum . ülkemize karşı gerçekleştirilmeye çalışılan kalkışma sonrasında ortamın eski haline dönmesi için bekledik huzurun olmadığı bir zamanda kültürel olarak insanlara seslenemezsiniz 13 Temmuz’da matbaaya giren dergimiz Eylül gibi çıktı o hiçbir gün karamsarlığa düşmedi her gün birlikte matbaaya gittik. ve şimdi bakıyorumda o hikayeden bu zamana bir yıl geçmiş o günleri bir daha yaşamak istemiyoruz. Emin adımlarla geleceğe doğru ilerliyoruz bizden bin olur diyorum ve ekibime ve telmih aileme teşekkür ediyorum. Telmih Dergisinin bir yıllık yazım raporlarını sizlerle  paylaşmak istiyorum. 44 Makale, 148 şiir,25 deneme, 25 öykü, 8 röportaj, 9 çizim ile toplamda 258 eser yayımlarken 500 aşkın kişi ile görüşüldü. bu başarı bir ailenin emeğidir. Bu başarı “bizim” hikayemizin başlangıcıdır.

 

Tüm ekibimize teşekkür ediyoruz .

Bunları da sevebilirsiniz

Yorum Yaz