Röportaj: Furkan GÜNAŞAR

Vefatının 10. yılında “Ruhunda Dervişliği Taşıyan Bilge” Ömer Lütfi Mete’yi rahmet ile yâd ederken onu kalbiyle anlatan Hasan KAÇAN İle bir dost sohbeti gerçekleştirdik. Bu sohbeti Basılı halden sonra okurlarımızla telmih.com okurlarıyla paylaşmak istiyoruz

Furkan GÜNAŞAR: Ömer Lütfi Mete ile aynı ortamda bulunmak nasıl bir duyguydu ?

Hasan KAÇAN: Ömer Lütfi Mete ile aynı ortamda bulunmak aynı havayı paylaşmak bambaşka bir duygu. İnsana müthiş bir rahatlama veren müthiş bir güven duygusu veren bir insandı Ömer Ağabey. Onun olduğu yerde endişeye, üzüntüye yer yoktu. O hem kalbiyle hem diliyle ” Allah var Gam Yok” diyen bir insandı. Onu o şekilde görünce karşımıza inanmış bir rol model çıkar. Onun yanında ister istemez kendisini insan halis bir güven duygusuyla sarar. o bir dost, o bir ağabey, o bir kardeşti. Arayan kendisini bulabiliyor.

Furkan GÜNAŞAR: Ahde vefayı nasıl tarif ederdi ?

Hasan KAÇAN: Ahde vefa onun hayatını belirleyen kavramlardan birisidir. Ömer Ağabey ahde vefayı ömrüyle yaşardı. İster istemez her insana mutlaka elini uzatırdı. Ömer Ağabey bu dünyanın insanı değildi. Örneğin Ankara’dasınız ve arayıp ağabey Ankara’dayım gelip beni al dediğiniz de sorgulamadan nerede olursanız olun gelip alır sizi. çağırdınız mı ikinci kelimeyi size etmez. Bulunduğu şehirden sizi gelip alır ve istediğiniz yere bırakır. işte bu ağabeylik değilde nedir.

Furkan GÜNAŞAR: Ömer Lütfi Mete için dava bilinci neyi ifade eder ?

Hasan KAÇAN: Ömer ağabey’in duruşuydu dava bilinci yazdığı konuştuğu adım attığı , nefes aldığı her an dava bilincine işarettir. Ömer Lütfi Ağabey dava bilincini yaşamak için dünyaya gelmiştir. Ortaya koyduğu her şeyde bu bilinci yaşardı. Ömer ağabey’in davası neydi ki o davanın bir bilinci olmalı ya. Bana sorarsınız Ömer Ağabey’in davası adamlık davasıdır. Aşık Veysel’in dediği gibi insanlık davasıdır. Ömer ağabey on parmağında on marifet olan bir insandır. Genç yaşlarda olmamasında rağmen gençlerle futbol oynardı. Gençlerle genç olmasını bilen bir ağabeydi.

Furkan GÜNAŞAR: Ömer Lütfi Mete İçin Edep Neydi ?

Hasan KAÇAN: Ömer Ağabey için edep ve edebiyat hava gibi su gibi toprak gibi güneş gibi hayatımızı sürdürdüğümüz hayatımızı bir şekilde var ettiğimiz onlar olmazsa olamayacağımız insanlardan biri olan edebi ebetteki her şeyinin üzerinde tutardı. Edepli bir insan öfkeli olabilir mi tabi ki haksızlığa karşı oldukça öfkeli sert çıkışları da olan bir insandı. Ömer ağabey kendi evlatları da dahil adamlık timsali olmuş duruşuyla ve her şeyiyle adam nasıl olunur bize göstermiş bizzat bunu kendisi de yaşamış bir ağabey bir dost bir kardeş. Böyle insanlar çok az bulunuyor. İşte mücevher dediğimiz şeyde o kıymetli taşlarda tabiatta çok az var. Rabbim sayılarını artırsın böyle insanların sayıları çok azdır . Ömer ağabey bir derviştir.

KAYNAK: Telmih Dergisi 10. Sayı 163. sayfa 2018/4

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir