Regaib Kandilimiz Mübarek Olsun.

Regaib Kandilimiz Mübarek Olsun.
4 (80%) 1 Oy Verildi

Regâib, inanan kalplere beklenen baharın gelmesi ve kutlu uyanışın gerçekleşmesi vaktidir. Bu yılda da baharın kendinden haber verdiği zamanlarla birleşerek bizleri kuşatmaktadır. Tabiat rengârenk çiçeklerke süslerken kendini içimizin de/kalbimizin de renklenmesi, süslenmesi gerektiğinin hatırlatıcısı ve başlangıcıdır Regâib.
Bir kez daha hatırlatmaktadır kendini inanç. Ve Allah bir kez daha yükselmektedir kalplerde. Yeniden bir başlangıç yapmasını kuluna hatırlatmaktadır.

Yeni başlangıca hazırlanan müminin zırhını kuşanmaya başladığı gecedir. Ve Regâib, o başlangıcın Allah’tan istenildiği gecedir. Kalpteki değişme isteğinin Allah’a arz edildiği gecedir. İnanan kalp Regâiple Allah’tan Allah’a kul olmayı dilemektedir.

Regâib, müslümanın beklenen baharıdır. Bu baharda beklenen ne varsa Allah’tan talep etme vaktidir bu gece. Bu gece, Rabbe biraz daha yaklaşma gecesidir. Uyanan müminin yüce yaratıcının ihsanı ve lütfuyla donandığı gecedir. Bu geceden sonra yaşanacak üç kutlu ayla müslüman o yılki baharını yaşamış olur. Yeni bir dinçliğin başladığı kış yorgunluğunun üzerlerden atılma gecesidir. Akabinde gelecek aydınlık günlerin ışığını içinde saklamaktadır Regâib.
Mübârek üç ayların ilk cuma gecesi olan bu kutlu gecenin faziletleri boldur. Her cuma gecesi olduğu bu gecenin de müslümanlarca gelecek güne hazırlık olma özellği vardır. Öbür cumalarda tek başınaymış gibi hisseden müslüman –ki asla öyle değildir-bu gecede ümmet gücünü yanında hisseder. Bu kutlu gecelerde cem olma âşikârlaşır. Göz ve gönül doldurur bu gecede bir olmak rûhu.

Ramazana giden yolun ilk adımıdır Regâib. Oruç zirvesine hazırlığın numuneleri bu zamandadır. İlk oruç tohumları Receb ayında yeşermeye başlar içimizde. O yeşeren tohum Ramazanda bize sonzuz ferahlık sunan, gölgesine sığınılan bir cennet ağacına dönüşür. Recepte başlayan hareket Ramazanda nihayete ulaşır.
Allah’a yakarma ve yaklaşma ödevi olan müminin güçlü fırsatlarından biridir. Tüm müslümanların aynı amaçla Allah’a yöneldiği özel anlardandır bu gece. Ümmet olmanın bir kez daha hatırlandığı ve anlamlandığı gecedir.
Regâib, Allah’ın kapısını çalmaktır. O kapıyı aralamak ve içini Yüce Yaratan’a dökmektir.
Bu gece, en ulaşılmaz dediği kapıların ona açıldığı gecedir.

Önünde bekleyen cenneten bahçeye ilk adımdır.

Allah’ın bahçesine sığınmaya yöneliştir. Regâib, O’nun bahçesinde O’nunla olabilmeyi talep etme gecesidir.
Allah, bizlere her geceyi Regâib bilmeyi, Regâib olarak değerlendirmeyi nasip etsin.

Yazar Şair : M. Mete YEŞİLOĞLU (Telmih Dergisi Yozgat Sorumlusu)

Bunları da sevebilirsiniz

Yorum Yaz