Kısa bir zamanda doğru adımlar atarak büyüyen Telmih Kültür Sanat Tarih ve Edebiyat Dergisi başarı çizgisini hep yukarıya taşıyarak 3. yayım yılını geride bırakıp 4. yılına merhaba dedi.

Telmih Dergisinin 4. yılına ithafen düzenlenen Şiir Mevsim Sonbahar Katılımcılardan tam not aldı.

Bu anlamlı gecede Telmih Dergisi Yayın Yönetmeni Talat Özer Derginin 3 yıllık geçmişini ve büyüme hikayesini değerlendirdi.

Hâtırla gel birlikte edebi yâd edelim cümlesiyle çıktığımız yolda 13. sayımıza ulaştık. Bu başarı hikâyesi şahısların değil gönlünde dünya taşıyan büyük bir ailenin başarısıdır. Bu görev bize bahşedilen kutsi bir görevdir.  İnsanlığın sesi olmak ancak kültür, sanat, tarih ve edebiyat ile olur. Bu dünya da insanlar şuur ve kalpleriyle yürürler. Telmih geçmişten geleceğe uzanan anlam yüklü bir köprüdür.

40 üzerinde ülkeden eser almak ve dünya kültürüne katkıda bulunmak oldukça önemli bir misyon. Biz bu durumu 13 sayıda kendimize amaç edindik. Birçok ülkeye milli değerlerimize bağlı bir şekilde bu başarıya ulaştık. Dilimizin zenginliğini dünyaya taşıma görevini kendmize vazife olarak gördük . Kendimize İnsanlığın kalbine dokunabilen hatırlı bir dünya inşa ettik. insanlar bu samimiyeti gördükleri için bizleri bizleri sevdiler . Bizlerle birlikte yürümeye karar verdiler. Büyüdükçe büyüdük 500 aşkın yazar ile çalıştık Telmih 3 cilt haline geldi.

Yayıma hazırladığımız her sayımızı ince bir işçilik ile inşa ediyoruz. Bu inşa sürecinde 100 kişilik bir ekip ve 30 kişilik bir ana ekiple çalışıyoruz. Bu çalışma bilinci bizi güçlü bir aile olmayı öğretti. Aile olabilmek için ortak amaç olması ve aynı dava bilinci çok önem ifade ediyor.

Birçok saygın ödüle layık görülen sanatçıyı dergimizde ağırladık. En son olarak 2000 yılında Nobel’e aday gösterilen Hidrojenin babası olarak bilinen Nejat Veziroğlu hocamız ile dünya medeniyetini konuştuk. Türk şiirinde Kendilerini yazdıklarıyla ispat eden birçok usta bizim ekibimizde yer alıyor. bu paha biçilemez bir mutluluk Telmih ömrü uzun olan bir dergi olacak biz bunu tüm kalbi samimiyetimizle ifade edebiliyoruz.

Derginin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Hamza Ergen ise derginin evrensel misyonuna değindi.

Globalleşen dünya içerisinde fikir ağlarının ulaşımı kültürel ve sanatsal transferi oldukça güçlendirdi. Telmih dünya dergiciliğinde başarılı bir şekilde sağlam adımlar atıyor. Telmih basılı yayınıyla birlikte Telmih Akademi ve yaptığı etkinliklerle de kendi adını dünya edebiyat dergiciliğine ispata değer bir şekilde yazdıracak. Yaptığımız işin sınırlar aşan bir iş olduğunun bilincindeyiz bu bilinç bizi gelecek nesillere seslenmenin ne demek olduğunu sınama ve deneme fırsatı sundu. Şuan Almanya,  Japonya, Hindistan 40 ülkeden yazarımız varsa bu bize yaptığımız işin evrensel olduğunun en büyük göstergesidir.

Telmih Dergisi Onursal Başkanı Dr. Ahmet Tevfik Ozan İse Telmih Dergisi ve Biz kavramı üzerine açıklamalarda bulundu.

Bu yolculuk kötü niyet barındırmaz. Bu yolculuk kin ve haset taşımaz. Bu yolculukta bencilliğe adım atılmaz. . Bu yolculukta insanları kalpten sevgi ile karşılamak vardır. Bu yolda güven ve biz vardır.
Telmih’in her neferi kendini davasına adayan aydın olma bilinciyle ilerleyen nezakete sahiptir. Bugün 13. Sayımıza ulaştık ve hedefimiz  daha güzele doğru ilerlemek. Bu ekip biz dediği müddetçe hep ileriye doğru yürüyecektir. Anadolu dergiciliğinde ve Dünya dergiciliğinde bir markanın büyüyüşünü hep birlikte şahitlik ediyoruz. Yeni bir çocuk doğdu ve artık bu çocuk ayaklarını yere güven ile basarak ilerliyor.

Derginin Akademik koordinatörü Doç. Dr. Veysel Şahin ise başarı ve mücadele Telmihâne bir duygudur diyerek bu hikâyenin akademik koridoruna değindi.

Dergide akademik makalelere yer vermek oldukça önemli. Bu durum dergimizin güçlü bir okul ve fikir otağı olduğunu gösteriyor . İlk sayıdan günümüze alanında uzman onlarca akademisyeni ağırladık. Bu durum bize daha saygın bir hava kattı . Her yazar adayına bir okul olma özelliği sunmak oldukça önemli. Biz tam akademik bir dergi değiliz . Fakat gelen yazılar hakemli dergilerde yayımlanan makaleler kadar kapsamlı ve intihalden arındırılmış bir özellik taşıyor.

İlerleyen zamanda Telmih akademi adıyla sosyal bilimler alanına ithaf eden bir akademik dergi hazırlığımızda olacak. Türk Dili ve Edebiyatına  Telmih olmak için mücadelemiz devam edecek.

Derginin Baş Editörü Zafer SARAÇ İse Türk Mecmuasının kalbi olmaya doğru ilerliyoruz.

Telmih Dergisi alanın en kapsamlı dergilerinden biri editör bakımından her alan ait en az  iki editörümüz var. Gelen eserler alanın uzmanları tarafından inceleniyor ve gerekli notlar kaleme alınıyor.  Bu durum yaptığımız işe verdiğimiz değeri ifade ediyor.  Bu hikayenin başlangıcından bu güne ekip arkadaşlarımızla anlamlı bir mücadele veriyoruz.  Gecemiz gündüzümüz hep Telmih. Bu birliktelik bizleri birbirimize yakın kılıyor. Fikir, düşünce, sanat, tarih ve edebiyatta hür tefekkürün kalesi olmayı kendimize anlamlı bir vazife edindik bu görevde bu davada yorulmak yok  ve Güzel günlerin ve başarı dolu yarınların hayali var.

Derginin Yayın Kurulu Üyesi Muhammet Yalçın Azizoğlu da şimdiki hayalimiz üç haneli sayılara ulaşmak.

Bir hayalimiz vardı çift haneli sayılara ulaşmak.  Biz bunu gerçekleştirdik. Şimdiki hayalimiz 3 haneli sayılara ulaşmak bunun için ilk olarak 25. sayımıza kadar olan kısmın planını ekipçe yapmamız gerekiyor. Ekip içerisinde hoşgörü ortamımız çok yüksek ve ekibimizin çalışma azmi takdire şayan kimse ben demiyor. Biz bu hikâyenin çocuklarımıza hatta torunlarımıza kalmasını istiyoruz ve başaracağız Telmih uzun ömürlü olacak.

Bu anlamlı gece şiirlerin okunması ve pasta kesim töreniyle son buldu.