Aziz Şehir’de Bir Bilge Kadın ” Yasemin Açık”

Aziz Şehir’de Bir Bilge Kadın ” Yasemin Açık”
2.5 (50%) 4 Oy Verildi

İnsan topluluklarını millet yapan o toplumun ortak duygularıdır. Bu ortak duyguların bütünü ise o toplumun kültürüdür. Eğer topluluklar aynı şeylere gülüyor, aynı olaylara ağlıyor ve aynı olaylara sevinebiliyorsa ortak kültür meydana gelmiş ve bir millet oluşmuş demektir. Bir millet için bu özellik ise çok değerli bir hazinedir. Her kıymetli hazine gibi kültür hazinemiz de üzerine eklenen değerleri devam ediyorsa, sürdürülebilir özellik taşıyorsa her geçen gün büyüyecek ve millete mal olacaktır.

Toplumun vatan sevgisi, çocuklarının geleceği, ülkenin birlik ve beraberliğinin devamı, sürdürülebilir kültürün ait olduğu topluma sunduğu çok kıymetli değerlerdir. Bu değerleri parayla,  pulla satın almak mümkün değildir.

Ortak kültürün sürdürülebilmesi için büyük çabalar harcamak, emek vermek ve çok çalışmak gereklidir.

Eğer toplum mensupları; hemen her birey, kadın ve erkek o toplumun bütün fertleri; “Adam sende, bana ne, benim işim değil. Kültür Müdürlüğü’nün işlerini ben mi üsleneceğim.” gibi sözlerini yaşamlarına uygular ve sorumluluktan kaçarlarsa, o toplumun felaketlere uğraması kaçınılmaz olur. Yaşadıkları vatan toprağı ayaklarının altından kaymaya başlar.  Örneğin toprağı savunacak asker bulamazsınız. Toplumsal felaketlerde; depremlerde, su ve sel felaketlerinde, savaş ve kıtlık zamanlarında birbirini kucaklayan, gözyaşını silen, şefkatle uzanan el bulamazsınız. Hal böyle olunca, ne gölgesinde güvenle yaşanacak bir bayrak, ne içinde huzurla yaşanacak bir yuva bulamazsınız. Kültürünü yitirmiş koca bir millet yok olup gider.

İçinde yaşadığımız toplumun, yüksek seciyeli kültür değerlerini yaşayan ve yaşatan insanlarımız vardır. Bu insanlar kendilerini adeta milletine vakfetmiştir.

Yaşadığımız bu aziz şehirde, Elazığ’ımızda da yüzlerce kültür adamı ve gönüllü kültür elçilerimiz var. Bu kısa yazımda bütün o güzide insanların isimlerini anmak isterdim. Ama sadece isimlerini yazmak bile onlarca sayfaya gerektirir. Bu yazımda hepsini anmanın mümkün olmayacağı bilincindeyim. Hepsiyle hem de iftihar ediyor, hem de varlıklarından dolayı şehrim adına mutluluk duyuyorum.

Bu aziz şehirde, yaşadığı toplumun kültür değerlerini gelecek yüzyıllara aktarmanın çabası içinde olan ve her çalışmasıyla çevresine örnek olan değerli bir hemşehrimiz var.

Şehrinin meselelerini kendisine dert edinen, çözüm üretmeye çalışan ve bu uğurda maddi ve manevi değerlerle katkı sunan çok saygıdeğer bu hemşehrimizin çabalarını görmezden gelmenin imkân ve ihtimali yoktur.

Bu aziz şehre olan hizmetlerini ve kültürümüze olan katkılarını izlemekten büyük gurur duyduğum o hemşehrimiz;  Prof. Dr. Yasemin Açık Hanımefendi’dir.

Bu kısa yazımda şehrimizin bu güzide değerinden bahsetmek istedim. Gerçi bu büyük değerimizin özelliklerini ve hizmetlerini bir makaleye sığdırabilmenin, onu bir sadece makalede anlatabilmenin mümkün olmayacağının da bilincindeyim. Ben sadece bu büyük değere dikkat çekmek istedim.

Prof. Dr. Yasemin Açık’ı tüm yönleriyle ve eksiksiz olarak anlatmak çok da kolay değil. Şair Orhan Veli’nin “bilmezdim kelimelerin bu kadar kifayetsiz olduğunu” dizesi sanki Prof. Dr. Yasemin Açık Hocamız için söylenmiş. Çok iyi biliyorum ki, onun hizmetlerini anlatmaya kelimeler kifayet etmeyecek. Ne yazsam, ne söylesem eksik kalacak.

Yasemin Açık Hanımefendi; önce çok iyi bir anne, çok iyi bir eş, çok iyi bir akademisyen, çok iyi bir sivil toplum örgütü çalışanı, çok iyi bir sanayici ve iş kadını ve aynı zamanda gönüllerde derin izler bırakan bir gönül insanı.

Halk sağlığı alanında başarılı bir bilim insanı, akademisyen

Elazığ’ın kalkınması için yatırımlar yapılmasına öncülük eden ve bu konuda binin üzerinde Elazığlıya istihdam sağlayan bir iş kadını.

Elazığ’ın sorunlarına çözümlerin arandığı her organizasyonun öncüsü ve her daim doğal üyesi.

Kadınlar, engelliler, yardıma muhtaç insanlar için hazırlanan sosyal sorumluluk projelerinin mimarı.

Kazandığı bütün değerleri çevresine cömertçe sunan, yüksek karakterli bir insan.

Yüreğindeki sevgi ışıklarını; çocuklarına, saygıdeğer eşine, kardeşlerine ve hepsinden de öte aziz halkımıza sunan bir aziz insan.

Elazığ’daki her kademedeki okulların ve öğrencilerimizin başarılarına katkı sağlayan bir eğitim gönüllüsü.

Fakirin, fukaranın, zor durumda kalanların yardımına koşarak kimsesizlerin kimsesi bir gönül insanı.

İnsanları elinden tutup düştüğü yerden kaldıran ve bunları yaparken hiç kimseye hissetmeyen veya hissettirmemeye çalışan bir şefkat güneşi…

Bir bakıyorsunuz ki ömrünü tükettiği mesleğinin gerektirdiği işlerin zirvesinde. Ancak devlet imkânlarıyla başarılabilecek işleri tek başına yapmanın peşinde…

Bu kocaman yürekli insanın çalışmalarından birisi de halkının sağlık meselesi.  “Halk Sağlığı” hususunda yaptığı eşsiz çaba ve gayretler Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşlarından ödül aldı. Ama hepsinden öte, insan sağlığının en büyük düşmanlarından olan alkol, sigara ve bağımlılık yapıcı maddeler ile mücadelesi toplumun desteğini ve takdirini kazandı.

Yaptığı hizmetleri takip etmek bile insanı yorarken, o yorulmak nedir bilmiyor ve koşuyor, koşuyor…

Hangi yöne baksanız onu orada bir uğraş içinde, bir gayret içinde görüyorsunuz.

Bir bakıyorsunuz bir mahallede/okulda önemli sağlık sorunlarına ilişkin eğitim veriyor, bir bakıyorsunuz bir sivil toplum örgütünde çalışıyor, bir bakıyorsunuz işsizlere iş, aş ve ekmek veren fabrikalar kurmakta. Fabrika kurarken de “Doğup büyüdüğüm şehre vefa borcunu ödemek istiyorum” sözleriyle,  insanın yüreğinde çok derin izler bırakan, vatan sevgisini en güzel şekilde tanımlayacak bir cümle içerisinde amacını anlatıyor.

 “Bir insanın eşi, işi ve aşı varsa o insandan zarar gelmez. Toplum birlik, beraberlik ve barış içinde yaşar.” Sözü ona ait bir söz. Ve söz onun hayat tarzıdır. Daima bu sözünün arkasında durur. Yüzlerce insanın velinimetidir o. Yüzlerce insan onun kurduğu tesislerde çalışarak evine ekmek ve huzur taşımaktadır.

Yaşadığı ilin, kültürel faaliyetlerine sürekli destek olmuş; kültür adamlarının yanında olmuş ve elinden tutmuştur.

Elazığ’la ilgili yayınları, kitapları destekleyerek, teşvik ederek ilin kültürünün yayılması ve gelişmesine karşı da oldukça duyarlıdır. Yayınlanan kitapların tanıtımlarında bizzat bulunmuş, sanata ve sanatçıya her zaman değer vermiştir.

İlimizi tanıtan kitapları devlet adamlarına hediye olarak göndermiş ve ilin tanıtılması hususunda önemli gayretler göstermiştir. Bu önemli işlerine bizzat şahit olmuşumdur. Kendisine ne kadar teşekkür etsek azdır. Ama bildiğimiz bir şey daha var ki; O yaptığı hiç bir hizmeti ve çabayı bizim yetersiz teşekkürümüz için değil, sadece Allah rızası için yapmaktadır.

İyi ki varsınız Sayın Prof. Dr. Yasemin Açık. Daima var olasınız. Bu aziz şehir sizinle kıymetli. Allah bu aziz şehre hizmet eden sizin ve size benzeyenlerin sayısını artırsın.

Gelin Prof. Dr. Sayın Yasemin AÇIK’ı yakından tanıyalım.

Ömürlerini hayra adamış bir baba ve maneviyatı çok yüksek, son derece merhametli melek yüzlü bir annenin dördüncü evladı olarak dünyaya geldi. Çocukluk yıllarında evlerinden misafir eksik olmazdı. Mahallenin fakirlerini doyuran, komşularının dertleriyle ilgilenen bir ailenin içinde büyüdü. Ailenin bu güzel özellikleri, ilerleyen yıllarda Yasemin Hanım’ın hayat tarzı olacaktı.

Prof. Dr. Yasemin AÇIK,  Elazığ’da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini aynı şehirde tamamladı. Lisans eğitimini Hacettepe Üniversitesi’nde, Doktora eğitimini ise akademik görevini yürüttüğü Fırat Üniversitesi’nde tamamladı. 2005 yılında Profesör unvanı alan Prof. Dr. AÇIK, 1997 yılında İngiltere’de Nottingham Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı ve Epidemiyoloji Bölümü’nde çalıştı.

Halk Sağlığı Uzmanı olan Prof. Dr. AÇIK; Ana-çocuk sağlığı, kadına yönelik şiddet, doğuda kadın olmak, kadının toplumsal statüsü, töre cinayetleri, çalışma yaşamı ve kadın, çocuk sağlığı, çocuk ihmali ve istismarı, engelli çocukların eğitimi, sağlıklı kentler, çevre sağlığı, sigara, alkol ve bağımlılık yapıcı maddeler gibi konular üzerinde çalışmalar yürütmektedir.

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı olarak 1998 yılından bugüne kadar görev yapmakta olan Prof. Dr. Yasemin AÇIK’ın birçok uluslararası ve ulusal dergide yayınlanmış 400 dolayında yayını bulunmaktadır.

1998 yılında kurulan Sağlığı Geliştirme ve Sigara ile Mücadele Derneğinin kurucu üyesi ve Dernek Başkanı olan Prof. Dr. AÇIK, sigara ile mücadele çalışmalarını aralıksız bir şekilde sürdürmektedir.

Prof. Dr. AÇIK, Sigara ile mücadele kapsamında yürüttüğü gayretli çalışmalardan ve Tütün Kanununa verdiği destekten dolayı Sağlık Bakanlığı tarafından “Tütün Kanuna Destek Ödülü’ne layık görülürken, Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi (SSUK) tarafından da iki defa Takdirname ile ödüllendirildi.

Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan “Ulusal Tütün Kontrolü Komisyonu”, Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi ve İl Tütün Kontrol Kurulu üyeliği görevlerinin yanında Sigara ve Sağlık Ulusal Kongrelerinin düzenleme kurulu üyeliği görevini de yürütmektedir.

Akademik çalışmalarının yanı sıra iş yaşamında da aktif olarak yer almakta olan Prof. Dr. AÇIK’ın, çimento, akaryakıt, inşaat, turizm, enerji, medya, spor, turizm gibi farklı sektörlerde faaliyet gösteren birçok başarılı şirkette ortaklıkları mevcuttur. Bu şirketlerde 3000 dolayında insanımız istihdam edilmektedir.

Prof. Dr. Yasemin AÇIK, 2008 yılında, kentteki girişimci kadınları bir araya getirerek, kadın girişimci sayısını artırmak ve kadınların sosyokültürel seviyelerinin gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla Elazığ İş Kadınları Derneği’ni (ELİKAD) kurdu.

Kadınların el emeği, göz nuru ürünlerinin satışının yapılarak aile bütçelerine katkıda bulunmalarına yardımcı olmak amacıyla ELİKAD ile Elazığ Valiliği SYDV işbirliği ile “Hanımeli Göz nuru” mağazası açıldı. Bu mağazada, üç yıl boyunca, kadınlar evde ürettikleri ürünleri satarak, hem ev ekonomisine katkıda bulundular hem de serbest piyasa ekonomisi içerisinde ürün geliştirme, marka oluşturma ve rekabet edebilme gücü kazanarak kendi iş yerlerini açtılar.

Cumhuriyet tarihi boyunca Elazığ’a yapılan en büyük özel sektör yatırımı olan Seza Çimento’yu, Elazığ’ın Baskil ilçesinde kurdu. Doğup büyüdüğü topraklara vefa borcu ödemek, doğuda istihdamı artırmak ve iş dünyasının doğuda yatırım yapmasını özendirmek gibi amaçlarla kurulan SEZA Çimento Fabrikası; Türkiye’nin en çevreci ve en son teknolojinin kullanıldığı çimento fabrikalarından biri olarak 17 Mart 2016’da üretime başladı.

Prof. Dr. AÇIK, AGİFED (Anadolu Girişimci İş Kadınları Dernekleri Federasyonu),  DOGUNSİFED (Doğu Güney Doğu Anadolu Sanayici İş Adamları Dernekleri Federasyonu), Elazığ, Malatya, Bingöl ve Tunceli illerini kapsayan Fırat Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Üyeliği de yapmaktadır. Prof. Dr. AÇIK, bir dönem de ETSO Kadın Girişimciler Kurulu Başkanlığı yapmıştır.

Bünyesinde 24 federasyon, 186 dernek 24100 iş insanı ve 40 bin şirket bulunan Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED)’nun 2015 yılında yapılan 11. Olağan Genel Kurulu’nda Başkan Yardımcılığına ve İş Dünyası Kadın Komisyonu Başkanlığı görevlerine seçildi.

ELİKAD Başkanı olarak, Adıyaman Anadolu İş Kadınları Derneği ve Rize Fındıklı İlçesi Yardımseverler Derneği işbirliği içerisinde “Gelişmekte olan bazı illerde Kadın STK’ların güçlendirilmesi Avrupa Birliği hibe projesini yürüttü.

TÜSİAD ve TÜRKONFED ile birlikte, “Bölgesel Kalkınma ve İş Dünyasının Rolü” isimli toplantının Devlet Bakanı Sayın Zafer Çağlayan’ın da katılımıyla Elazığ da düzenlenmesine katkıda bulundu.

TÜRKONFED 36`ıncı Girişim ve İş Dünyası Konseyi`nin `TRB1 Bölgesinde Kalkınma ve Yatırım Ortamı` konulu toplantının Kalkınma Bakanı Sayın Cevdet Yılmaz’ın katılımıyla şehrimizde gerçekleştirilmesini sağladı.

MÜSİAD tarafından ” 2014 Onur Ödülü “ne layık görüldü. Ödülünü, dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Lütfü ELVAN’ dan aldı.

Başkanlığını ELİKAD Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık`ın yürüttüğü Kadın Girişimciler Forumu (IWEF), Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in katılımıyla 02-04 Mayıs 2013 tarihler arasında İstanbul’da yapıldı.

ELİKAD Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık,  Ankara Genç İşadamları Derneği tarafından düzenlenen ve Türkiye’nin marka olmuş isimlerinin buluştuğu “3. Markalar Zirvesi’ne katılarak deneyimlerini ve tecrübelerini paylaştı, gerçekleştirdiği çalışmalar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Prof. Dr. AÇIK,  İstanbul’da düzenlenen “2011 İstanbul Finans Zirvesi ”ne katılarak Elazığ’ın tarihi ve kültürel değerleri ile iş kadınlarının çalışmalarını tanıttı.

Kadınların, eğitim ve mesleki eğitim düzeylerinin iyileştirilmesine katkı sağlamak amacıyla Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Eğitim Müdürlüğü ile iş birliği içerisinde; okuma yazma, kişisel gelişim, iletişim ve meslek edindirme kurslarının düzenlenmesine katkı sağladı.

Şarkın Gençliği Derneği ile birlikte Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla ortak bir program düzenlenerek, toplumsal farkındalık oluşturulmaya çalışıldı.

Prof. Dr. AÇIK, Elazığ’da faaliyet gösteren çeşitli sivil toplum örgütleriyle (TÜMSİAD, MÜSİAD, ELGİAD, EMMAD) yakın iletişim içerisinde olarak, STK’ların yürüttüğü, etkinlik ve projelere her zaman ortak ve destek oldu.

TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu Başkanı olarak; “Kadının Çok Yönlü Güçlendirilmesi” projesini; Adana, İzmir, Samsun gibi illerimizde gerçekleştirilmesini sağladı. 14 Kasım 2016 tarihinde, İstanbul’da, TÜRKONFED İDK olarak, Sürdürülebilir Ekonomide Kadının Rolü” isimli uluslararası kadın zirvesini düzenledi.

Kadının güçlendirilmesi, toplumsal cinsiyet eşitliliğinin sağlanması ve kadının toplumsal statüsünün iyileştirilmesi için yoğun emek harcayan Dr. AÇIK, aynı zamanda; Elazığ’da birçok eğitim ve hayır kurumunun çeşitli ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı olarak, çocuklarımızın daha iyi koşullarda eğitim almasına katkıda bulunmaktadır.

Prof. Dr. Yasemin AÇIK, evli ve iki çocuk sahibidir. İyi derecede İngilizce bilmektedir

ÜYESİ BULUNDUĞU SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI:

-TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

-Elazığ İş Kadınları Derneği –ELİKAD (Başkan)

-Sağlığı Geliştirme ve Sigara İle Mücadele Derneği-(Başkan)

1998 yılından beri Bakanlar Kurulu Kararı ile Kamu Yararı Dernek,

-Yaşam Boyu Kadın ve Üreme Sağlığı Derneği Başkanı

-Fırat Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Üyeliği

-Fırat Sanayici ve İş Dünyası Federasyonu Başkan Yardımcısı

-Anadolu Girişimci İş Kadınları Dernekleri Federasyonu-AGİFED Başkan Yardımcısı (Bir Dönem)

-Doğu Güney Doğu Anadolu Sanayici İş Adamları Dernekleri Federasyonu-DOGUNSİFED Yönetim Kurulu Üyesi

-ETSO Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı (Bir Dönem)

-Elazığ STK Platformu Üyesi

-Ankara Elazığlılar Vakfı Mütevelli Heyet Üyesi

-Avrupa Elazığlılar Derneği Danışma Kurulu Üyesi

-Elazığ Kent Konseyi Üyesi

-Baskilliler Derneği Üyesi

-Sağlık Bakanlığı Ulusal Tütün Kontrol Kurulu Üyeliği

-Sigara Sağlık Ulusal Komitesi Üyeliği

-Türkiye Halk Sağlığı Derneği Kurumu Derneği Üyesi

-Çocuk İstismarı ve İhmalini Önleme Derneği Üyesi

-AİDS ile Savaş Derneği Üyesi

-İl Tütün Kontrol Kurulu Üyeliği

-İl Hıfzıssıhha Kurulu’nda Bilir Kişi

-Elazığ Spor Kulübü Futbol Takımı (3 Dönem Yönetim Kurulu Üyeliği),

-Elazığ Tenis İhtisas Kulübü (Başkan Yardımcısı)

-Elazığ Buluşuyor Zirvesi Dönem Koordinatörü

 

 

ZEKERİYYA BİCAN(Araştırmacı Yazar , Şair, Şehir , Tarihçisi)

 

Bunları da sevebilirsiniz

Yorum Yaz